"כל אדם הוא עולם ומלואו בעל תורשה ואורח חיים מסויים ולכן משפיעים עליו כוחות היחודיים לו. זוהי אומנות לאבחן ולהבין כוחות אלו ובהתאם, לבצע טיפול נכון." אורי פוביצר

טיפול טבעי בנוירופתיה 

_

טיפול ברפואה סינית במקרים של כאבים נוירופתיים, יכול להביא להקלה רבה.

ברפואה סינית ניתן לטפל בסוגים שונים של נוירופתיה ולא רק בסוכרתית. עם זאת, חשוב להדגיש שלא כל מטפל ברפואה סינית עבר התמחות בטיפול בנוירופתיה ובסוכרת.

 

תפישת הרפואה הסינית
הרפואה הסינית מבקשת ליצור ריפוי והטבה שיחזיקו זמן רב, ולא רק הקלה ושיכוך כאבים – לכן, רפואה זו שואפת לתלות מינימאלית באמצעים חיצוניים, כגון תרופות אשר יוצרות תופעות לוואי.
הרפואה הסינית רואה בכאבים נוירופתיים תוצר של חוסר איזון במערכות הגוף השונות. לכן, הטיפול נעשה בכמה מישורים, כשהרעיון המנחה הוא שכאשר הגוף מתאזן, תופעות שונות משתפרות גם הן, כמו למשל תחושת הקלה בכאב.

 

צפו בראיון שערכתי עם פרופ' קרסו על הטיפול בכאבים מנוירופתיה 

לקביעת פגישה התקשרו 054-6545054

_

אבחון ברפואה הסינית
טיפולים בכאבים נוירופתיים שנשענים על ידע ועל טכניקות של הרפואה הסינית, כוללים אבחנה ייחודית שמבדילה בין התופעות השונות.
לדוגמא: אדם שמתלונן על כאבים, חולשה ותחושת קור ברגליים יטופל באופן שונה מאשר אדם שמתלונן על רגליים כבדות, תחושת חום או שריפה בכפות הרגליים ושרירים שנתפסים בעיקר בלילה.

 

הוכחות מחקריות
הטיפולים נסמכים אמנם על תורה סינית בת אלפי שנים, אך גם על הוכחות מחקריות של ימינו. דוגמאות:
במאמר בנושא נוירופתיה סוכרתית במגזין Clinical Diabetes בינואר 2005, ממליצה האגודה האמריקנית לסוכרת (ADA), לשקול שילוב של דיקור סיני כטיפול יעיל בכאבים נוירופתיים (במאמר, ההמלצות מופיעות תחת Figure 1).
מחקר קליני שפורסם על ידי חוקרים מאוניברסיטת מנצ'סטר באנגליה בשנת 1998 במגזין Diabetes Research & Clinical Practice, הראה שיפור משמעותי בקרב 77% מחולי הסוכרת שסובלים מכאבים נוירופתיים בגפיים – בעקבות טיפולים ששילבו רפואה סינית .

יש מחקרים נוספים שהראו הטבה משמעותית בעקבות שילוב של רפואה סינית בטיפול בבעיות עצביות, שפוגעת גם במערכת העיכול (גסטרופרזיס ).

 

 

מהי נוירופתיה?

הנוירופתיה היא מחלה עצבית אשר עלולה להשפיע על כל מערכות הגוף וכלי הדם. המחלה מופיעה בין היתר במערכת העיכול, בעיניים ובאברי הרבייה אך הסבל הגדול ביותר מתבטא בעיקר בגפיים.
התחושות שמאפיינות את הנוירופתיה הן: כאבים שכוללים תחושת הירדמות בלתי מוסברת, עקצוצים מציקים, הרגשה של חום רב ("שריפה") או קור עז באופן פתאומי ומתמשך, גרד, הרגשה שנמצאת על הרגל מעין גרב, נמלול לאורך זמן ועוד כהנה וכהנה כאבים בלתי מוסברים שמפריעים בחיים היומיומיים.
50% מחולי הסוכרת סובלים מכאבים נוירופתיים שונים בגפיים. הנוירופתיה הסוכרתית עלולה להתפתח לכדי זיהומים וכיבים ברגליים התחתונות ולהסתיים בכריתתן.

 

 

פגיעה בעצבים התחושתיים (הסנסוריים) והמוטוריים:
1. פגיעה תחושתית בגפיים כוללת פגיעה תחושתית ורגישות יתר (לעיתים, גם משב רוח קל על הרגל מורגש ככאב בלתי נסבל).
2. פגיעה מוטורית במערכות שונות, כמו:
מערכת התנועה: חולשה ברגליים ובידיים,חוסר שליטה בכף הרגל ועוד.
מערכת כלי הדם: היווצרות בעיות לב, סחרחורת קבועה בעת קימה לעמידה עקב ירידה בלחץ הדם.
מערכת העיכול: שיתוק בפעילות שגורמת לבחילות ולצרבות. בנוסף, יכולה להיות פגיעה בתנועת העיניים וחוסר שליטה בסוגרים.

 

 

מדוע זה קורה?
מקורם של הכאבים הנוירופתיים קשור למגוון של סיבות שיכולות לנבוע ממחלות כמו:
1. סוכרת – חולים בסוכרת סובלים מבעיה בוויסות כמות הסוכר בזרם הדם ובהעברתו לתאי הגוף. סוכרת בלתי מאוזנת יוצרת רמת סוכר גבוהה בדם ובכך פוגעת בכלי הדם ובעצבים. מחקר שנערך באנגליה הראה כי רמת סוכר גבוהה בדם וחוסר אינסולין, הם הגורמים העיקריים לנוירופתיה סוכרתית. הורמון האינסולין הוא האחראי על הצמיחה והריפוי של העצבים ובהיעדרו מתקיימת גם פגיעה עצבית.
2. גורמי סיכון הפוגעים בלב ובכלי הדם: כמו, רמות גבוהות של שומנים בדם, עישון, השמנה, שתיית אלכוהול (בדרגה גבוהה), לחץ דם גבוה ומחלות לבביות.
3. תזונה לקויה הגורמת לחסר בויטמינים בכלל ולחסר בוויטמין B12 ו-B6 בפרט.
4. סיבוכים שנגרמו כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות, חשיפה לחומרים רעילים, טיפול אונקולוגי, כימותרפיה, אי ספיקת כליות, אי ספיקת כבד, גידולים, מחלות של מערכת הדם, מחלות דלקתיות ועוד.

 

סיפור מקרה

אישה בת 73 מגיעה למרפאה עם סוכרת מסוג 2, היא נוטלת אינסולין ומטפורמין וסובלת מסוכר לא מאוזן (מעל 200 מ"ג/ד"ל). טענתה המרכזית היא כאבים נוירופתיים ברגלים שמתבטאים בתחושת קור, חולשה, כאבים ושרירים תפוסים שמתגברים בלילה, בעיקר ברגל ימין. כמו כן היא מדווחת על דכדוך, חוסר עניין וחוסר רצון לצאת מהבית.
לאחר תשאול מקיף, ביצוע בדיקת בדיקות דם ובדיקות הולכה עצבית (EMG) הוחלט על טיפול שכולל דיקור, צמחי מרפא, עיסוי סיני-טווינה והמלצות לתזונה. זאת, בנוסף לטיפול התרופתי הקונבנציונאלי.
התקיימו מספר מפגשים עם המטופלת שבמהלכם התאזנה הסוכרת ובעקבות כך הופחתה כמות האינסולין. האישה ציינה כי בעיית השרירים התפוסים נעלמה ושהכאבים פחתו מאוד. בנוסף, המצב הרגשי שלה השתפר ואיתו גם החיוניות הכללית.

_

 _

לקביעת פגישה התקשרו 054-6545054